We produce bold, British, creative content for audiences around the world

Awards

2018

BAFTA Television Awards

Daisy May Cooper, This Country

Female Performance in a Comedy Programme

Molly Windsor, Three Girls

Leading Actress

World War I Remembered: Passchendaele

Live Event

Three Girls

Mini-Series

This Country

Scripted Comedy

Murdered For Being Different

Single Drama

Casualty

Soap & Continuing Drama

Basquiat - Rage to Riches

Specialist Factual

Blue Planet II

Virgin TV's Must-See Moment

BAFTA Television Craft Awards

Philippa Lowthorpe, Three Girls

Director: Fiction

Una Ni Dhonghaile, Three Girls

Editing: Fiction

Nicole Taylor, Three Girls

Writer: Drama

The Camera Team, Blue Planet II - ‘One Ocean’

Photography: Factual

Graham Wild, Tim Owens Kate Hopkins for Blue Planet II - ‘Coral Reefs’

Sound: Factual

Julia Knowles, World War One Remembered: Passchendaele

Director: Multi-Camera

Nigel Catmur, David Cole, Kate Dawkins and Kevin Duff, World War One Remembered: Passchendaele

Entertainment Craft Team

Steve Pemberton and Reece Shearsmith, Inside No.9

Writer: Comedy

Daisy May Cooper and Charlie Cooper, This Country

Breakthrough Talent

RTS Programme Awards

Daisy May Cooper and Charlie Cooper, This Country

Comedy Performance

World War One Remembered: Passchendaele – For The Fallen

Live Event

Three Girls

Mini-Series

Planet Earth II

Science & Natural History

This Country

Scripted Comedy

Murdered for Being Different

Single Drama

Daisy May Cooper and Charlie Cooper, This Country

Writer – Comedy

Nicole Taylor, Three Girls

Writer – Drama

BBC Radio & Music Awards

Welcome to Wherever You Are

Best Technical Production

Who Do I Think I Am?

Best Comedy Production

One Love Manchester

Best Outside Broadcast

One Love Manchester

Best Collaboration

One Love Manchester

Moment of the Year

RTS West of England Awards

Three Girls

Drama

Matt Gray, Three Girls

Cinematography

Úna Ní Dhonghaíle, Three Girls

Editing

Philippa Lowthorpe, Three Girls

Director

Steve Brown, Countryfile

New On Screen Talent

Hugo Pettitt, Drugsland

‘Flying Futures’ Talent Award

Without Limits: Vietnam

Factual

Nadiya’s British Food Adventure

Factual Entertainment

The Zoo

Children's

Sacha Mirzoeff, Drugsland

Craft Director

Blue Planet II Camera Team, Blue Planet II

Cinematography

Graham Wild, Kate Hopkins, Tim Owens, Blue Planet II

Sound

Natalie Holt, Three Girlsc

Composer

Colette Hodges, Angela Maddick, Rupert Troskie, Darren Flaxstone, Drugsland

Editing

Adam Inglis, Blue Planet II

Grading

TRIC Awards

Blue Planet II

Factual Programme

Broadcasting Press Guild Awards

Three Girls

Best Single Drama

Blue Planet II

Best Documentary Series

European Science TV and New Media Festival and Awards

Secrets of your Food

Best TV Science Documentary

Horizon: My Amazing Twin

Best Presentation of Medical Research

Screen Nation Awards

Doctor Who

Diversity in Drama TV production

Broadcast Awards

Three Girls

Drama Series or Serial

Planet Earth II

Documentary Series

Writers’ Guild Awards

Holby City, Series 19, Episode 2 ‘Rocket Man’ written by Peter Mattessi

Best Long Running TV Series

Sarah Kendall: Australian Trilogy ‘A Day In October’ by Sarah Kendall

Best Radio Comedy

Inside No. 9 ‘The Bill’ written by Reece Shearsmith and Steve Pemberton

Best TV Situation Comedy

National Television Awards

Strictly Come Dancing

Talent Show

Danny Walters, EastEnders

Newcomer

Blue Planet II

Impact Award

BBC Audio Drama Awards

Sarah Kendall: Australian Trilogy by Sarah Kendall

Best scripted comedy (longform)

It’s Jocelyn by Jocelyn Jee Esien, Liam Beirn, Laura Major, Tom Coles, Ed Amsden and Sarah Campbell

Best scripted comedy (sketch show)

2017

Women in Film & TV Awards

Daisy May Cooper, This Country

FremantleMedia UK New Talent Award

Úna Ní Dhonghaíle, Three Girls

The Technicolor Creative Technology Award 

Nicole Taylor, Three Girls

The Creative Skillset Writing Award

Philippa Lowthorpe, Three Girls

The Deluxe Director Award

RTS Midlands Centre Awards

Doctors

Outstanding Contribution to the Region

Dido Miles, Doctors

Acting Performance of the Year

Audio Production Awards

Matt Stronge

Best Comedy Producer

RTS Craft & Design Awards

Úna Ní Dhonghaíle, Three Girls

Editing - Drama

Nigel Catmur, World War One Remembered: Passchendaele

Lighting for Multicamera

Richard Valentine & Matt Ingham, One Love: Manchester

Multicamera Work

Production Team, Planet Earth II

Photography - Documentary/Factual & Non Drama

Matt Gray BSC, Three Girls

Photography - Drama & Comedy

Sound Team, World War One Remembered: Passchendaele

Sound - Entertainment and Non-Drama

Planet Earth II

Craft and Innovation Award

World War One Remembered: Passchendaele

Judges Award

RTS North West

The Selfless Sikh: Faith on the Frontline

Best Single Documentary

Sex, Drugs & Murder: Life in the Red Light Zone

Best Factual Series

Watchdog Live

Best Factual Entertainment Programme

Inside Soap Awards

Davood Ghadami (Kush Kazemi, EastEnders)

Sexiest Male

George Rainsford (Ethan Hardy, Casualty)

Best Drama Star

Helicopter crash (Casualty)

Best Drama Storyline

Lorna Laidlaw (Mrs Tembe, Doctors)

Best Daytime Star

Grieson Awards

Forces of Nature with Brian Cox: Episode 2, Somewhere in Spacetime

Best Science Documentary

British Academy Scotland Awards

The Marvellous World Of Roald Dahl

Specialist Factual

Lou Lockwood, Fair Isle: Living On the Edge

Director Factual

Banff Mountain Film Festival

Planet Earth II: Mountains

Special Jury Award for Creative Excellence

Audio and Radio Industry Awards

Sarah Kendall’s Australian Trilogy

Best Fictional Storytelling

Henry Normal: A Normal Life

Comedy/Entertainment Production

British Academy Cymru Awards

The Greatest Gift

Factual Series

Aberfan: The Green Hollow

Television Drama

Jenna Robbins for Aberfan: The Green Hollow

Breakthrough Award

Owen Sheers for Aberfan: The Green Hollow

Writer

BBC Young Musician 2016 Grand Final

Live Broadcast

Jackson Hole Wildlife Film Festival

Planet Earth II: Cities

Best Visualization

Planet Earth II: Grasslands

Best Original Music Score

Planet Earth II: Jungles

Best Audioscape

La Rochelle Festival de la Fiction TV

Three Girls

European Drama - Special Jury Prize

Creative Arts Emmy®

Planet Earth II - Islands

Outstanding Cinematography for a Non-fiction Program

Planet Earth II

Outstanding Documentary or Non-fiction Series

TV Choice Awards

Strictly Come Dancing

Best Talent Show

DIY SOS: The Big Build

Best Lifestyle Show

Rockie Awards - BANFF World Media Festival

Planet Earth II

Grand Jury Prize

RTS Scotland Awards

The Secret Life of Sue Townsend (Aged 68 ¾)

Arts Documentary

Jonathan Seal, The Marvellous World of Roald Dahl

Editing

Lou Lockwood, Fair Isle: Living On the Edge

Camerawork

Lou Lockwood, Fair Isle: Living On the Edge

Director of the Year

Ivor Novello Awards

War and Peace

Best Television Soundtrack

Televisual Bulldog Awards

Strictly Come Dancing

Entertainment

Glastonbury 2016

Live Event

Louis Theroux: Drinking to Oblivion

Documentary

Planet Earth II

Specialist Factual

Planet Earth II

Music

Planet Earth II

Cinematography

British Academy Television Awards

Adeel Akhtar, Murdered By My Father

Leading Actor

Planet Earth II

Specialist Factual

Planet Earth II: Snakes vs Iguana Chase

Virgin TV’s Must See Moment

Voice of the Listener & Viewer Awards

Planet Earth II

TV News and Factual Programme

Sir David Attenborough OM CH CVO CBE

TV Individual Contributor

British Academy Television Craft Awards

Royal British Legion Festival of Remembrance 2016

Entertainment Craft Team

Planet Earth II (Cities)

Photography: Factual

Rillington Place

Photography & Lighting: Fiction

War & Peace

Production Design

Planet Earth II (Cities)

Sound: Factual

National Television Awards

Strictly Come Dancing

Best Talent Show

Mrs Brown’s Boys

Best Comedy

 

Casualty

Best Drama

EastEnders

Best Serial Drama Performance

Broadcast Awards

Planet Earth II

Timeline TV Moment of the Year

Adele At The BBC

Best Music Programme

Later…With Jools Holland

Special Recognition

RTS West of England Awards

Natural World: My Congo

On Screen Talent

Planet Earth II

Natural History Programme or Series

DIY SOS: Million Pound Build for Children in Need

Factual Entertainment Programme or Series

Attenborough and the Giant Dinosaur

Digital Media – Digital Creativity

Planet Earth II

Craft – Director

Planet Earth II

Editing

BBC Bristol

Special Awards - in recognition of the BBC’s impact and influence in the region

RTS Programme Awards 

Sophie Okonedo, Undercover

Actor - Female

Murdered By My Father

Single Drama

TRIC Awards 

EastEnders

Soap Personality

Silent Witness

Crime Programme of the Year

Strictly Come Dancing

Reality Programme

EastEnders

TV Soap of the Year

Casualty

Special Award


2016-

RTS Programme Awards

DIY SOS: Homes for Veterans

Popular Factual & Features

Handmade: Glass

Arts

VE Day 70: The Nation Remembers

Live Event


British Academy Television Craft Awards

VE Day 70: The Nation Remembers

Sound: Factual


Festival Rose D’or

Inside No. 9

Comedy


TRIC Awards

Strictly Come Dancing

Reality Programme

Silent Witness

Crime Programme

EastEnders

Soap of the Year

Casualty

Special Award

RTS Craft and Design Awards

Countdown to Life: The Extraordinary Making of You

Effects: Digital

Imagine … Antony Gormley: Being Human

Photography: Documentary / Factual and Non-Drama

Murdered by My Father

Director: Drama

Tracey Ullman Show

Make Up Design: Entertainment/Non-Drama

War and Peace

Effects: Picture Enhancement

War and Peace

Photography: Drama


BAFTA Cymru Awards

 

Doctor Who: The Magician’s Apprentice

Special and Visual Effects, Titles and Graphic Identity


Broadcast Digital Awards

Doctor Who Game Maker

Best Digital Children’s Content


Focal International Awards

Imagine: The Ecstasy of Wilko Johnson

Best Use of Footage in an Arts Production


Grierson Awards

Oak Tree: Nature’s Greatest Survivor

Best Science Documentary

Louis Theroux

Grierson Trustees’ Award

British Academy Television Awards

Big Blue Live

Live Event

Britain’s Forgotten Slave Owners

Specialist Factual

Don’t Take My Baby

Single Drama

EastEnders

Soap and Continuing Drama

Strictly Come Dancing Series 13

Entertainment Programme


National Television Awards

EastEnders

Serial Drama

EastEnders

Serial Drama Performance

Strictly Come Dancing – series 12

Talent Show


TV Choice Awards

EastEnders

Best Soap Actress


BANFF World Media Awards

Shark

Environmental and Wildlife Programmes


BIFF Movie Video Screen Awards

Undercover

Best TV Drama

Casualty

Best Long Running Drama

EastEnders

Best Soap


2015

RTS Programme Awards

 

Inside No. 9

Comedy Performance

Life & Death Row: Judgement

Documentary Series

Strictly Come Dancing

Entertainment Performance

Our World War

History

D-Day: The Heroes Return

Live Event

Casualty

Soap and Continuing Drama


British Academy Television Craft Awards

The Musketeers

Costume Design

 

Doctor Who

Visual / Special & Graphic Effects


Broadcast Awards

EastEnders

Best Soap or Continuing Drama

The Office

Timeline TV Award


BANFF World Media Awards

Trust Me, I’m A Doctor

Best Lifestyle


Grierson Awards

Our War: Goodbye Afganistan

Best Current Affairs Documentary – Television

Our World War

Best Historical Documentary

RTS Craft and Design Awards

Strictly Come Dancing

Costume Design: Entertainment/Non-Drama

What do Artists Do All Day

Director

W1A

Editing: Entertainment and Comedy

Broadcast Digital Awards

Murdered By My Boyfriend

Best Scripted Programme


BIFF Movie Video Screen Awards

Interceptors

Best Actor

Danny and the Human Zoo

Best Actress

Top Coppers

Best Comedy Performance

EastEnders

Best Soap

Interceptors

Best TV Drama

The Javone Prince Show

Best Comedy Production

Holby City

Best Longest Running Drama

Britains Forgotten Slave Owners

Best Factual Production


MIND Media Awards

Life After Suicide

Factual Television

British Academy Television Awards

Life & Death Row

Factual Series

W1A

Female Performance In A Comedy Programme

WW1 Remembered: From the Battlefield & Westminster Abbey

Sport & Live Event


National Television Awards

Mrs Brown’s Boys

Comedy

EastEnders

Newcomer

EastEnders

Serial Drama

EastEnders

Serial Drama Performance

Comic Relief

Landmark Award

Doctor Who

Special Recognition Award


TRIC Awards

A Question Of Sport

HD Sports Programme

EastEnders

Soap Personality

Strictly Come Dancing

Reality Programme

Silent Witness

Crime Programme


2014

RTS Programme Awards

Luther

Actor (Male)

Imagine – Vivian Maier: Who Took Nanny’s Pictures?

Arts

Mrs Brown’s Boys

Comedy Performance

Africa

Science & Natural History

The Challenger

Single Drama

The Wrong Mans (Series 1)

Writer – Comedy


British Academy Television Craft Awards

An Adventure In Space And Time

Make Up & Hair Design

David Bowie – Five Years

Sound: Factual

Strictly Come Dancing

Special Jury Prize

Doctor Who

Visual / Special & Graphic Effects

In the Flesh

Writer – Drama


Broadcast Awards

Mr Stink

Best Children’s Programme

Glastonbury 2013

Best Music Programme


Festival Rose D’or

Bridget Christie Minds the Gap

Radio Comedy


BIFF Movie Video Screen Awards

EastEnders

Best Actor

Holby City

Best Long Running Drama

Doctors

Westmore Ezekiel Award

RTS Craft and Design Awards

In the Flesh – S2

Make Up Design: Drama

D-Day 70: The Heroes Return (Bayeux Cemetary)

Sound: Entertainment & Non-Drama Productions


BAFTA Cymru Awards

The Indian Doctor

Costume Design

 

The Call Centre

Factual Series

 

Doctor Who

Special Visual Effects and Graphics


Broadcast Digital Awards

The Call Centre

Best Popular Factual Programme

In the Flesh

Best Scripted Programme

Stargazing Live

Best Content Partnership


Focal International Awards

David Bowie: Five Years

Best Use of Music Performance Footage


Freesat Awards

Doctor Who: Day of the Doctor

Best of British TV Programme or Series

The Wrong Mans

TV Sitcom

British Academy Television Awards

Doctor Who – Day of the Doctor

Audience Award

In the Flesh

Mini Series


National Television Awards

Mrs Brown’s Boys

Comedy

Doctor Who

Drama

Doctor Who

Drama Performance

EastEnders

Newcomer

Strictly Come Dancing

Talent Show


TV Choice Awards

EastEnders

Best Soap

EastEnders

Best Soap Actor

EastEnders

Best Soap Actress


BANFF World Media Awards

Inside No. 9

Best in Entertainment

Inside No. 9

Sketch and Comedy

Doctor Who

Best in Scripted

Doctor Who

Science Fiction, Action, and Fantasy


TRIC Awards

Doctor Who

Drama Programme

Strictly Come Dancing

Reality Programmes

Strictly Come Dancing

Reality Programmes